راهنمای دریافت ارز مسافرتی | شرایط و مدارک مورد نیاز ارز دولتی ویژه ی مسافران

راهنمای دریافت ارز مسافرتی 1402​

همه چیز درباره ی ارز مسافرتی 1402

هنگامی که صحبت از سفر می‌شود اولین چیزی که به ذهن بسیاری از افراد می‌رسد دریافت ارز مسافرتی است. ارزهای خارجی مانند دلار و یورو جز پرطرفدارترین ارزهای مسافرتی به شمار می‌روند. با توجه به اینکه قیمت ارز در چندین سال گذشته تغییر بسیار زیادی را شاهد بوده در نتیجه باید پیش از سفر قوانین مربوط به دریافت ارز سهمیه ای مسافران را بررسی کرد. مسافرانی که قصد رفتن به سفرهای خارجی را دارند باید از قبل مدارک خود را برای گرفتن آن آماده کنند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا از شرایط و مدارک مورد نیاز جهت دریافت ارز دولتی مورد نیاز خود مطلع شوید.

ارز مسافرتی چیست؟

با توجه به تصمیمی که توسط بانک مرکزی اتخاذ شده است، افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند (با توجه به کشور مقصد) می‌توانند یک مبلغ به عنوان حمایت مالی برای هزینه سفر دریافت کنند. این حمایت مالی به این صورت است که بانک مرکزی، ارز سهمیه ای مسافران را با قیمتی کمتر از قیمت بازار برای شما تامین می‌کند. این مبلغ فقط یک بار در سال به شما تعلق می‌گیرد.

به منظور دریافت ارز تامین شده، شما باید ابتدا بلیط پرواز خارجی خود را خریداری کنید. سپس می‌توانید به سامانه خرید آنلاین ارز مسافرتی مراجعه کنید و یا به بانک‌های معتبری که ارز مسافرتی را عرضه می‌کنند، همراه با مدارک خود مراجعه نمایید. 

قبلاً، هر نفر برای مسافرت مبلغ ۱۰۰۰ دلار یا یورو دریافت می‌کرد. اما از سال ۹۷ به بعد، با افزایش قیمت ارز، این مقدار به ۳۰۰ دلار یا یورو کاهش یافت. بنابراین، اگر شما یک خانواده ۴ نفره هستید، در آن زمان مبلغ ۱۲۰۰ دلار یا یورو به شما تعلق می‌گرفت. اما در حال حاضر، قیمت این ارز برای سال ۱۴۰۲، با ویزا ۵۰۰ یورو و بدون ویزا ۳۰۰ یورو می باشد

مزایای دریافت ارز مسافرتی چیست؟

اگر این سوال برای شما مطرح شود که آیا نرخ ارز مسافرتی کمتر از نرخ بازار آزاد است یا خیر، باید بگوییم که بله، قیمت آن کمتر از نرخ بازار است و به همین دلیل افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، ترجیح می‌دهند از آن استفاده کنند. معمولاً نرخ ارز سهمیه ای مسافران حدود چند هزار تومان ارزان‌تر است و دریافت آن با این قیمت، هزینه‌های چند میلیونی را برای مسافران کاهش می‌دهد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی در سال 1402

مهمترین چیزی که باید برای دریافت این نوع ارز به آن توجه داشته باشید مدارک مورد نیاز است.کلیه ی مدارک مورد نیاز جهت دریافت ارز مسافرتی در سال 1402 عبارتند از :

1. ارائه اصل و کپی کارت ملی
2. ارائه گذرنامه معتبر: برای دریافت ارز دولتی ویژه‌ی مسافران، حتما باید گذرنامه شما حداقل به مدت ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
3. ارائه اصل بلیط هواپیما: اگر بلیط هواپیما را از طریق اینترنت خریداری کرده‌اید، لطفاً به ارائه اصل و کپی بلیط با مهر آژانس هواپیمایی توجه کنید. در بلیط باید کد رهگیری، اطلاعات شرکت صادر کننده بلیط و تاریخ و زمان خرید نوشته شده باشد.
4. عوارض خروج: هر بار که می‌خواهید از کشور خارج شوید، باید مبلغی تحت عنوان عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید. مقدار این مبلغ بستگی به تعداد سفرهای خارجی قبلی شما دارد و متفاوت است.
5. ارائه اصل و کپی ویزا: در صورتی که قصد سفر به کشورهای نیازمند ویزا را دارید، باید اصل و کپی ویزای خود را ارائه دهید.
6. تکمیل فرم درخواست ارز: برای درخواست ارز، فرم مربوطه را با دقت و بدون هیچ گونه اشتباهی یا نقص پر کنید. در غیر این صورت، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید.
7. پرداخت مبلغ ریالی مبادلاتی روز ارز درخواستی و دریافت رسید: به علاوه مبلغ روز ارز درخواستی، صرافی‌های دولتی ممکن است هزینه‌ای به عنوان کارمزد فروش ارز از شما دریافت کنند. لذا، باید مبلغ مورد نیاز را پرداخت کرده و رسید آن را دریافت کنید.
8. شماره موبایل و حساب بانکی معتبر: شماره تماس و حساب بانکی که به صرافی دولتی اعلام می‌کنید، باید به نام خودتان باشد و معتبر باشد.

راهنمای دریافت ارز مسافرتی آبان 1402​

نکات مهمی که باید بدانید

• صرافی دولتی به شما فرم درخواست را ارائه می‌دهد تا آن را تکمیل کنید. نرخ مبادلاتی ارز نیز هر روز در حال تغییر است و صرافی قیمت روز مبادلاتی آن را به شما اعلام می‌کند. بنابراین، اگر کسی در هفته گذشته قیمت کمتر یا بیشتری پرداخت کرده است، این مسئله باید برای شما مشکلی نباشد.

 

• در صورت تمایل به خرید این ارز برای سفر زیارتی، نام شما باید در پرتال سازمان حج و زیارت قابل مشاهده باشد.


• برای دریافت ارز مسافرتی، حتما باید شخص متقاضی خود به صرافی دولتی مراجعه کند و در صورتی که یک خانواده ۴ نفره هستید که قصد سفر دارید، باید مدارک هر ۴ عضو خانواده را برای گرفتن ارز مسافرتی ارائه دهید.


• اگر تا به حال گذرنامه خود را عوض کردید و یا المثنی گرفته‌اید باید حتماً گذرنامه قبلی خود را به صرافی دولت ارائه دهید تا مورد بررسی قرار گیرد.

شرایط لازم برای دریافت ارز سهمیه ای مسافران

اگر قصد گرفتن ارز مسافرتی ترکیه، اروپا و… را دارید باید شرایط گرفتن آن را نیز داشته باشید.  در قدم اول برای دریافت آن باید حتماً قصد سفر به کشور خارجی مورد نظر را داشته باشید. علاوه بر این باید بلیط سفر خود را ارائه دهید تا ارز با نرخ دولتی به شما تعلق گرفته شود. 

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تنها یکبار در سال می‌توانید آن را دریافت کنید. علاوه بر این، سن مسافران نیز حائز اهمیت است. به طوری که فقط افراد بالای ۱۲ سال می‌توانند ارز مسافرتی دریافت نمایند.

ارز مسافرتی به چه افرادی تعلق نمی‌گیرد؟

در کل به سه دسته از افراد ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد:
• فرد متقاضی حتماً  باید بالای ۱۲ سال سن داشته باشد بنابراین به کسانی که سن آنها کمتر از ۱۲ سال است ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد.
• به ایرانیانی که مقیم کشورهای خارجی هستند یعنی دو تابعیت دارند ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد.
• ارز مسافرتی به آن دسته از کسانی که گذرنامه سیاسی دارند تعلق نمی‌گیرد.

از کجا باید ارز مسافرتی بگیریم؟

اطلاعیه اخیر بانک مرکزی نشان می‌دهد که ارز مسافرتی دیگر با ثبت نام در «سامانه برخط مرکز مبادلات ارز و طلای ایران» اجباری نیست و می‌توان با مراجعه به شعبه‌های بانک‌های عامل، مدارک لازم را تحویل داد. همچنین، وجه نقد ارزی فقط در فرودگاه و پشت گیت خروجی به مسافران تحویل داده می‌شود. علاوه بر این، شما می‌توانید برای دریافت ارز مسافرتی به صرافی‌های معتبر نیز مراجعه فرمایید.

چه زمانی باید برای دریافت ارز مورد نیاز خود برای سفر اقدام کنیم؟

لطفا توجه داشته باشید که مسافران باید حداکثر ۷ روز قبل از پرواز خارجی خود برای ثبت نام و ارائه مدارک خود به منظور دریافت ارز مسافرتی اقدام کنند. در صورتی که قبل از پرواز این ارز را دریافت نکنید، امکان دریافت آن پس از بازگشت از سفر خارجی وجود ندارد. به همین دلیل، پیشنهاد ما این است که حتما در بازه زمانی مشخص شده برای دریافت آن اقدام کنید. همچنین، ساعت پرواز خود را نیز در نظر بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله درباره راهنمای دریافت ارز مسافرتی صحبت کردیم. هنگامی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارید و در تکاپوی فراهم کردن شرایط هستید؛ بهتر است حتماً مدارک دریافت ارز مسافرتی خود را فراهم کنید .در کل پیشنهاد می‌شود همیشه چند وقت قبل‌تر از اینکه بخواهید سفر خود را آغاز کنید ارز مسافرتی‌تان را با خیال راحت دریافت کنید.

 

در کنار ارزی که دولت برای مسافران در نظر گرفته لازم است بدانید که نوع دیگری از ارز دولتی و سهمیه ای   وجود دارد که سالانه مبلغ مشخصی به  هر فرد با ارائه ی کارت ملی  تعلق می گیرد. جهت اطلاع از  شرایط و مدارک مورد نیاز ، مقاله ی  ” ارز دولتی و سهمیه ای (آبان 1402) | راهنمای دریافت خرید دلار با کارت ملی ” را تا انتها بخوانید.

مقالات مرتبط را دنبال کنید

پیمایش به بالا