با عجیب ترین پول های سراسر جهان آشنا شوید.

عناوین این مقاله
  Add a header to begin generating the table of contents
  عجیب ترین پول ها

  پول عجیب است، اما در گذشته عجیب تر بود.
  در اینجا، با برخی از عجیب ترین پول های سراسر جهان آشنا خواهید شد.

  اسکناس های چوبی

  اسکناس های چوبی، یکی از راه های مبتکرانه‌ای بود که آلمانی‌ها برای بازسازی اقتصاد خود پس از جنگ جهانی
  اول ابداع کردند.
  این پول با نام notgeld یا «پول اضطراری» شناخته می‌شود، تخته‌های چوبی کوچکی را با نشان قرمز روی آن
  می‌ساختند تا پس از جنگ جهانی اول که اقتصاد آنها را نابود کرد، به معنای ارز باشد. آنها فقط به چوب نمی
  چسبیدند. آنها از ناامیدی برای کمک به بازسازی کشورشان، ارزش پولی را بر روی همه چیز از فویل آلومینیومی
  گرفته تا کتانی و حتی زغال سنگ چاپ کردند. البته این همه موقتی بود، زیرا آلمانی‌ها صرفاً منتظر بودند تا
  رایش‌ بانک بهبود یابد تا بتوانند یک ارز محلی را باز تولید کنند.

  پول چوبی

  دلار با مجازات اعدام

  دلار آمریکا اکنون به یکی از ثابت‌ترین ارزهای دنیا تبدیل شده است، اما همیشه اینطور نبود. هنگامی که مستعمرات آن شروع به تولید اسکناس های جعلی کردند، این اسکناس ها به راحتی تولید می شدند: چاپگرهای زیادی وجود داشت و فن‌آوری ضد جعل آن زمان پیشرفته نبود و فعالیت های ضد جعل زیادی وجود نداشت. بنابراین دولت تصمیم گرفت که تمام 13 مستعمره‌اش روی تمام پول‌هایشان «جعل کردن مرگ است» را چاپ کنند، شعاری که در نهایت با «به خدا اعتماد داریم» جایگزین شد.

  دلار با مجازات اعدام

  پول Green Stamp

  ما معمولاً فکر می کنیم که پول با همه کالاها و خدمات قابل تعویض است، اما استثناهایی وجود دارد. در برخی کشورها، ارزهای خاص فقط می توانند چیزهای خاصی مانند لباس یا زمین بخرند. برای مثال اسکناس‌های ویتنامی را در نظر بگیرید، لبه‌های آن اساساً مشتی «مهر سبز» است که برای خرید چیزهای خاص، مانند یک پیراهن یا یک شلوار، باید آن‌ها را پاره کنید.

  پول Green Stamp

  ارزهای خوراکی

  • نمک برای نگهداری مواد غذایی ارزش زیادی داشت، اما تولید آن بسیار محدود بود. در نتیجه در بسیاری از نقاط جهان از نمک به عنوان ارز استفاده می شد.

   نمک یکی از قدیمی‌ترین روش‌های پرداخت در جهان است. در واقع، کلمه حقوق از کلمه “salarium” گرفته شده،  در اوایل قرن ششم، بازرگانان در جنوب صحرای آفریقا به طور معمول نمک و طلا را با همان ارزش در هر اونس معامله می کردند.

   ارزهای دیگر شگفت‌انگیز و خوردنی شامل کاکائو (یا دانه‌های شکلات) که در سراسر مکزیک و آمریکای مرکزی به طور گسترده استفاده می‌شود؛ و پنیر پارمزان رجیانو، که به اندازه کافی ارزش دارد که از آن هم به عنوان ارز و هم به عنوان وثیقه بانکی در ایتالیا استفاده می‌شود.

  ارزهای خوراکی

  بزرگترین اسکناس جهانی

  نگران تورم هستید؟ شما باید تلاش زیادی بکنید تا مانع تورم شوید، مثلا در سال 1946، مجارستان وارد شدیدترین تورم تاریخ شد. دولت آن زمان 100 میلیون میلیارد پنگو را صادر کرد – یک فرقه رکورد جهانی. در واقع، حدود 20 سنت آمریکا ارزش داشت.

  بزرگترین اسکناس جهانی

  سکه Kennedy

  مغولستان سکه 500 توگریک را در سال 2007 منتشر کرد، با تصویر رئیس جمهور سابق آمریکا، جان اف کندی، که بر روی پشت آن نمایش داده شده بود. اما چیزی که حتی بیشتر توجه برانگیز است این است که با فشردن یک دکمه کوچک بر روی سینه او، می‌توانستید خود کندی را بشنوید که سخنرانی مشهور خود “Ich bin ein Berliner”را تکرار می‌کند. هنگامی که این سکه منتشر شد، کلکسیونرها تقریباً بلافاصله بزرگترین دسته از نسخه آن را ربودند.

  اسکناس های بدون چهره کنگو

  پس از سقوط رژیم جوزف موبوتو در سال 1997، دولت جدید کنگو از تصاویر موبوتو بر روی اسکناس‌های خود استفاده کرد تا نیازهای مالی خود را برطرف کند تا زمان طراحی و چاپ اسکناس‌های جدید. این اقدام باعث تحول در تصویر موبوتو شد و او به یک چهره بی سر تبدیل شد.

  اسکناس های بدون چهره کنگو

  پوست حیوانات (سنجاب)

  پوست حیوانات به‌عنوان پول رایج در نقاط مختلف جهان تاریخ شگفت‌آوری مهمی دارد.

  در روسیه و فنلاند، پوست سنجاب در قرون وسطی یک وسیله اصلی مبادله بود. حتی امروزه، کلمه فنلاندی “raha” که اکنون به پول اشاره دارد، در اصل به معنای “خز سنجاب” است.

  در آمریکای شمالی، مهاجران اروپایی و قبایل ملل دریافتند که پوست کالایی است که هر دو بر ارزش آن توافق داشتند.

  پوست حیوانات (سنجاب)

  سکه Holy water dollar

  جزیره پالائو در سال 2007 یک سکه دلار نقره منتشر کرد که تصویر مریم باکره و یک قوطی کوچک حاوی آب مقدس را از گروتو لورد فرانسه ساخت. در سال بعد، این کشور سری دوم سکه‌ها را برای بزرگداشت صد و پنجاهمین سالگرد ظهور مریم باکره در غار

  سکه‌هایی با قطعات کوچک مادرزمین و سکه هایی که سنگ‌های شهاب‌سنگ درونش جاسازی کرده بودند ساختند.

  Holy water dollar

  سنگ رای Rai Stone

  اگر به جزیره یاپ بروید – بخشی از جزایر سلیمان – ممکن است بزرگترین و عجیب‌ترین شکل ارز جهان را پیدا کنید: به نام سنگ رای.

  سنگ رای یک قرص آهکی است که در وسط آن سوراخی وجود دارد. قطر آن 12 فوت و وزن آن به هشت تن می‌رسد. این احتمالا تنها ارز در جهان است که نمی‌تواند در جیب شما جا شود. به عنوان یک ارز، سنگ رای در بازار گردش نمی‌کند، در عوض در جایی که هست باقی می‌ماند، هرچند صاحب آن هر از چند گاهی تغییر می‌کند. همه در جزیره می‌دانند که صاحب سنگ کیست.

  Rai Stone

  امید واریم که از این مطلب لذت برده باشید.

  صرافی جوادی ایکس

  مقالات مرتبط را دنبال کنید

  شناسه-استرالیا زندگی در استرالیا

  استرالیایی ها به زودی شناسه ملی دیجیتال دریافت می‌کنند.

  دولت استرالیا تاریخ راه‌اندازی آزمایشی برای شناسه دیجیتال ملی خود را مشخص کرده است و آن را در تاریخ ۱ ژوئیه ۲۰۲۴ تعیین کرده. با این حال، تاریخ دقیق اجرای آن وابسته به زمان تصویب قانون مربوطه است که قرار ...
  مقاله را تا انتها بخوانید
  اجاره خانه در استرایا زندگی در استرالیا

  افزایش نرخ اجاره بها در استرالیا به بالاترین حد خود در یک دهه گذشته

  میانگین ارزش هفتگی اجاره خانه در استرالیا به بالاترین میزان خود، یعنی ۶۲۷ دلار در هفته، رسیده است و با اختلاف‌هایی از ۷۷۰ دلار در سیدنی تا ۵۴۷ دلار در هوبارت روبرو شده است.
  مقاله را تا انتها بخوانید
  عناوین این مقاله
   Add a header to begin generating the table of contents
   پیمایش به بالا