تاریخچه تجارت و انتقال پول

بانک-قدیمی

مبادله کالا و خدمات قدیمی‌تر از خود تمدن است. قبل از اینکه انسان‌های مدرن حتی کشاورزی را اختراع کنند، آن‌ها در حال مبادله کالا بودند. بدون شک، روش‌ها تغییر کرده‌اند، اما اهداف همچنان ثابت مانده‌اند. افراد و کسب‌وکارها می‌خواهند فضایی از اعتماد ایجاد کنند و به یک معامله عادلانه دست یابند. به همین دلیل است که ما می‌خواهیم در پست وبلاگ امروز نگاهی به تاریخچه مختصر انتقال پول در طول سال‌ها بیندازیم. همچنین به آینده خواهیم پرداخت و سعی خواهیم کرد پیش‌بینی کنیم که آینده برای تسویه‌حساب‌های مالی بین افراد و کسب‌وکارها چه چیزی در آستین دارد.

در ابتدا، مبادله کالا

در ابتدا، قبل از اینکه انتقالات الکترونیکی حتی به ذهن کسی خطور کند؛ زمانی که بانک‌ها وجود نداشتند، مردم به مبادله کالا و تجارت می‌پرداختند. قبایل و جوامع بین‌النهرین از 6000 سال قبل از میلاد مسیح شروع به تجارت دام کردند و با توسعه کشاورزی، غلات و سبزیجات را نیز به مبادلات خود افزودند. انسان‌ها به اقلام مهم ارزش می‌دادند، چه حیوانات، غذا یا چیزهای دیگر، و با یکدیگر مبادله می‌کردند.

در سال‌های اولیه وجود انسان، جابه جایی دام ها و حمل کیسه‌های سنگین غلات دشوار و زمان‌بر بود. تا حدود 1200 سال قبل از میلاد مسیح، تجار چینی شروع به استفاده از صدف‌های دریایی و چاقوها و بیل‌های فلزی به عنوان جایگزین برای کالاهایی که بعدها تحویل می‌دادند، کردند. این ابزارهای فلزی گرد شده بودند، احتمالاً برای جلوگیری از حوادث. این ابزارهای فلزی گرد شده به سکه‌ها تکامل یافتند، اولین پولی که توسط بشریت استفاده شد.

هفتصد سال بعد، سکه‌ها در ترکیه، یونان، پارس و مقدونیه در حال گردش بودند. در نهایت، آن‌ها به امپراتوری روم راه یافتند و به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفتند. با این حال، حقوق سربازان روم باستان ممکن است به طور جزئی با نمک پرداخت می‌شدند، عملی که تا به امروز کلمه “حقوق” را توضیح می‌دهد. با گذشت زمان، افراد و کسب‌وکارها بیشتر به استفاده از پول به عنوان روش اصلی تجارت و تسویه‌حساب عادت کردند. سپس، کاغذ به میان آمد.

 

پول بازی تجارت را تغییر داد

این بار نیز چین بود که گام بعدی در تکامل پول را معرفی کرد. در جایی بین سال‌های 600 تا 900 میلادی، چین اولین پول کاغذی سبک و قابل تا شدن را ایجاد کرد. اما این تغییر بدون مشکل نبود. اولین رویداد تورمی در تاریخ احتمالاً در همان سال‌های اولیه رخ داد. چرا؟ زیرا، در پیش‌بینی مشکلات مدرن، تعداد زیادی اسکناس تولید شد که باعث بروز تورم عظیم شد. همانطور که می‌بینید، بشریت هنوز با بسیاری از مشکلات مربوط به پول که بیش از هزار سال پیش با آن‌ها روبرو بودیم، دست و پنجه نرم می‌کند.

در همین حال، در اروپای قرون وسطی، بازرگانان از صورت‌حساب‌های کوتاه‌مدت برای مبادله کالاها و خدمات با خارجی‌ها استفاده می‌کردند. آن‌ها اغلب حساب‌های خود را در نمایشگاه‌های تجاری تسویه می‌کردند. سپس، اسکناس‌های بانکی آمدند که بر اساس طلا یا نقره بودند. در سال 1816، انگلستان بود که طلا را به عنوان استاندارد رسمی ارزش تعیین کرد. و اگرچه امروز دیگر استاندارد طلا را نداریم، این عنصر هنوز هم در سراسر جهان ارزش زیادی دارد.

تا قرن پانزدهم، اسکناس‌ها و سکه‌ها به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می‌شدند. با این حال، آن‌ها در معرض سرقت و گم شدن بودند. به همین دلیل، چک‌ها ایجاد شدند. حدود قرن شانزدهم بود که چک‌ها شروع به ظهور کردند. در نهایت، چک‌ها به وسیله غالب انتقال ارزش برای هر دو کسب‌وکار و افراد تبدیل شدند. در نظر بگیرید که امروز تقریباً هیچ‌کس از چک‌های کاغذی استفاده نمی‌کند!

بانک-قدیمی

اختراع تلگراف بود که از سال 1851 به بازرگانان امکان استفاده از وسترن یونیون برای انتقال پول را داد. این اتفاق تولد انتقال وجه را نشان می‌دهد. امروز، انتقالات الکترونیکی و انتقالات پول همچنان یکی از روش‌های اصلی انتقال پول بین افراد و نهادها باقی مانده‌ است. بانک‌های سراسر جهان، بدون توجه به اندازه یا مکانشان، انتقالات الکترونیکی را به عنوان یک روش اصلی تسویه تراکنش‌های مالی حمایت می‌کنند.

گروه صرافی جوادی در ایران و صرافی جوادی ایکس در استرالیا خدمات ارزی متنوعی برای ایرانیان مقیم استرالیا ارایه می دهد از جمله خرید و فروش دلار استرالیا، ارایه قیمت دلار استرالیا به صوردت روزانه، پرداخت شهریه دانشگاه، بیمه، صورت حساب های شما در استرالیا، جابه جایی سرمایه و ….

 

امروزه، انتقالات الکترونیکی برای مدیریت انتقالات تسویه مالی بین بانک‌ها و پرداخت‌های با ارزش بالا توسط کسب‌وکارها استفاده می‌شوند. در سال 2018، 64 درصد از انتقالات الکترونیکی پرداخت‌های کسب‌وکار و 25 درصد تسویه‌حساب‌های مؤسسات مالی یا دیگر کسب‌وکارها بودند. تنها 11 درصد توسط مصرف‌کنندگان آغاز شده بود. این نشان می‌دهد که انتقالات الکترونیکی عمدتاً توسط کسب‌وکارها برای ارسال پول در سراسر جهان استفاده می‌شود. امروز، کسب‌وکارها همچنان اصلی‌ترین کاربران انتقالات الکترونیکی هستند.

 

چگونه بانک‌ها سیستم انتقال را تغییر دادند؟

انتقال-بانکی

وقتی بانک‌ها شروع به ارائه خدمات انتقال وجه کردند، تمایل داشتند تا این فرآیند را متحول کنند و با ورود کامپیوترها به بانکداری، توانستند همه انتقالات را الکترونیکی کنند. این کار به تضمین ایمنی و کاهش هزینه‌های مربوط به ارسال پول کمک کرد.

امروز، نتیجه پرداخت‌های الکترونیکی را به عنوان روشی آسان برای استفاده می‌بینیم، به ویژه زمانی که به یک سرویس بانکداری آنلاین یا اپلیکیشن بانکداری دسترسی دارید و می‌توانید با تکمیل یک فرم ساده از طریق بانکداری آنلاین یا اپلیکیشن موبایل خود، پول را به گیرنده ارسال کنید.

 

چه زمانی پرداخت‌های سریع مطرح شدند؟

با افزایش استفاده افراد از انتقالات بانکی الکترونیکی، فشاری برای سریع‌تر کردن این پرداخت‌ها به وجود آمد و بنابراین در سال 2008، سرویس پرداخت سریع (FPS) راه‌اندازی شد.

ایده پشت FPS ساخت سیستمی بود که بتواند فوراً پول را از یک حساب بانکی به حساب دیگری منتقل کند. این نوع انتقال بانکی امروز شایع‌ترین نوع است و بیشتر مردم از سرویس پرداخت سریع هنگام ارسال یا دریافت پول بهره می‌برند، که آن را به روشی عالی برای سریع رساندن پول به مقصد تبدیل می‌کند. تنها نکته این است که اولین انتقالی که برای یک گیرنده جدید تنظیم می‌کنید می‌تواند تا دو ساعت برای پردازش زمان ببرد. پس از این مرحله، می‌توانید به طور کلی از پرداخت‌های فوری با سهولت لذت ببرید.

با در نظر گرفتن نقطه آغاز، سیستم انتقال بانکی به مرور زمان به خوبی تکامل یافته و اکنون به سیستمی پرکاربرد و معتبر تبدیل شده است. اگر شما علاقه‌مند به استفاده از انتقال بانکی هستید، کافی است وارد بانکداری آنلاین یا اپلیکیشن موبایل خود شوید و مراحل را با دقت دنبال کنید. خیلی زود، شما از انتقالات بانکی به طور مداوم استفاده خواهید کرد!

 

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. گروه صرافی جوادی
 

مقالات مرتبط را دنبال کنید

پیمایش به بالا