خرید ملک در استرالیا برای غیر مقیم‌ها: نکاتی که باید بدانید.

خرید-خانه-در-استرالیا

چه قصد مهاجرت به استرالیا و خرید خانه داشته باشید و چه علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بازار املاک استرالیا در حالی که در خارج از کشور استرالیا اقامت دارید، بدون شک سوالات زیادی درباره چگونگی این فرآیند دارید.

در این راهنما، ما تمام اطلاعات ضروری برای درک نحوه خرید ملک در استرالیا به عنوان یک خارجی یا غیر مقیم را تحقیق و جمع‌آوری کرده‌ایم.

ما آنچه را که باید درباره فرآیند خرید ملک در استرالیا بدانید، شرح خواهیم داد. از قوانین و محدودیت‌های اعمال شده بر سرمایه‌گذاری خارجی در املاک گرفته تا هزینه‌های ملک در شهرهای بزرگ، دسترسی به منابع مالی، مالیات‌های مربوطه و موارد دیگر را پوشش خواهیم داد.

آیا خارجی‌ها/غیر مقیم‌ها می‌توانند در استرالیا ملک یا املاک بخرند؟

خانه-استرالیا

پاسخ کوتاه این است که بله، آنها می‌توانند.

 بر اساس قوانین استرالیا، خارجی‌ها، غیر مقیم‌ها و مقیم‌های موقت مجاز به خرید ملک در استرالیا هستند.

با این حال، این موضوع تنها در صورت رعایت یک سری شرایط خاص قابل انجام است.

یکی از این شرایط این است که قبل از خرید ملک باید از هیئت بررسی سرمایه‌گذاری خارجی (FIRB) مجوز بگیرید.

FIRB تمامی سرمایه‌گذاری‌های خارجی در استرالیا را نظارت می‌کند و قوانینی را تعیین می‌کند که باید برای تایید خرید رعایت شوند. باید بدانید در برخی موارد، تاییدیه از دفتر مالیات استرالیا (ATO) نیز ممکن است لازم باشد.

املاکی که افراد غیر مقیم می‌توانند در استرالیا خریداری کنند.

به طور کلی، خارجی‌ها می‌توانند ملک‌های جدید یا خانه‌هایی که هنوز در آنها زندگی نشده است، را خریداری کنند. همچنین، خرید زمین خالی که قابلیت توسعه دارد، برای غیر مقیمان مجاز است.

به طور معمول، برای غیر مقیمان، خرید یک ملک برای زندگی در آن مجاز نیست، مگر اینکه شرایط خاصی را برآورده کنند.

از طرف دیگر، برخی غیر مقیمان یا سرمایه‌گذاران ممکن است بتوانند املاک تجاری را خریداری کنند، اما در این متن تمرکز بر روی مسائل مربوط به ملک مسکونی است.

قوانین خرید ملک در استرالیا برای غیر مقیمان چیست؟

همانطور که اشاره شد، قوانین اصلی مربوط به خرید ملک برای خارجی‌ها به موارد زیر مرتبط است:

۱. انواع ملک‌هایی که می‌توانند خریداری کنند.

 ۲. لازم است قبل از خرید ملک، مجوز از FIRB درخواست شود.

برای دریافت مجوز از FIRB طبق قوانین سرمایه‌گذاری خارجی، شما باید یک درخواست از طریق پورتال خدمات آنلاین FIRB برای سرمایه‌گذاران خارجی ارسال کنید.

برای هر ملک که در نظر دارید خریداری کنید، یک درخواست جداگانه لازم است و برای هر درخواستی که ارسال می‌شود، باید یک هزینه پرداخت شود.

این هزینه‌ها، که معمولاً هزاران یا ده‌ها هزار دلار است، باید در زمان ثبت پرداخت شود. این هزینه‌ها با استفاده از یک سیستم پله‌ای مشخص می‌شوند و هزینه‌ها بر اساس ارزش ملک مورد نظر افزایش می‌یابد.

پس از ارسال، زمان پردازش متفاوت است، اما ممکن است تا ۳۰ روز طول بکشد تا پاسخی دریافت کنید.

ضوابط حقوقی دیگر برای خرید ملک در استرالیا به عنوان غیر ساکن

پس از تأیید و موفقیت در خرید ملک به عنوان یک ساکن موقت، شما همچنین باید مراحلی را طی کنید تا با قوانین استرالیایی سازگار باقی بمانید. این شامل موارد زیر می‌شود:

 • ثبت سرمایه‌گذاری‌های خارجی در دارایی‌های استرالیا تا از نظر مالیاتی و حقوقی آن‌ها رسماً شناخته شوند.
 • گزارش مالی سالانه در خصوص هزینه‌های مربوط به دوره‌هایی است که ملک خالی از ساکنین بوده و هزینه‌های مربوط به نگهداری و مدیریت آن برای مالکان است.
 • اعلام درآمدهای حاصل از اجاره ملک به مالکان است که باید در اظهارنامه مالی سالانه خود اعلام شوند تا از نظر مالیاتی رسماً شناخته شوند.

به شدت توصیه می‌شود که یک حسابدار ماهر که با سرمایه‌گذاری در املاک خارجی آشنا است را استخدام کنید تا این مراحل را به درستی طی کنید.

بازار ملک در استرالیا چگونه است؟

 بازار ملک در استرالیا در چند سال اخیر رشد قابل توجه و سریعی را تجربه کرده است. کمبود ملک‌های اجاره‌ای و کاهش عرضه مسکن در مقابل رشد جمعیت افزایش یافته.

تنها در ۱۲ ماه میان دسامبر ۲۰۲۱ و دسامبر ۲۰۲۲، قیمت ملک‌ها در سراسر استرالیا به میزان ۲۳.۷ درصد افزایش یافته است و این رشد تا سال‌های ۲۰۲۳-۲۰۲۴ ادامه دارد و این باعث تشکیل بازار بسیار رقابتی برای خریداران می‌شود.

قیمت ملک برای ملک های مختلف در مکان های مختلف

در نهایت، چه مبلغی را برای یک ملک مسکونی در استرالیا انتظار داشته باشید؟

به عنوان یک مرجع اولیه، در مارس ۲۰۲۴، قیمت میانگین یک خانه در شهرهای پایتخت ترکیب شده استرالیا AUD$۹۴۹,۴۱۰ بود. قیمت میانگین یک آپارتمان یا فلت در همان مناطق AUD$۶۵۴,۱۶۳ بود.

 باید به یاد داشت که به علت بزرگی کشور، قیمت ملک‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد، هم بین مناطق و شهرها و هم بر اساس نوع ملک. جدول زیر نیز میانگین قیمت‌های خانه و آپارتمان در پایتخت هر ایالت یا قلمرو استرالیا را بر اساس داده‌های اخیر نمایش می‌دهد.

راه‌های پیدا کردن ملک برای خرید در استرالیا

چند راه برای پیدا کردن ملک ایده‌آل خود در استرالیا وجود دارد. شاید متداول‌ترین آنها استفاده از وب‌سایت‌های لیست ملک آنلاین یا مشاوره با دلالان املاک محلی باشد.

 • آژانس‌ها و دلالان املاک

 در استرالیا ، صنعت املاک به طور سنگین تنظیم شده است و همه دلالان و آژانس‌ها نیاز به مجوز رسمی برای فعالیت دارند.

این به این معناست که می‌توانید با اطمینان به هر آژانس مجازی که انتخاب کنید برای مشاوره و کمک مراجعه کنید.

 • وب‌سایت‌های املاک استرالیایی

 در استرالیا، دو منبع اصلی آنلاین برای پیدا کردن لیست‌های جاری املاک وجود دارد، این‌ها عبارتند از:

domain.com.au

سایت های پیدا کردن خانه در استرالیا-04

 

realestate.com.au

سایت های پیدا کردن خانه در استرالیا-03

 

 هر دوی این وب‌سایت‌ها ویژگی‌های ملک‌ها را در هر ایالت و قلمرو استرالیا نشان می‌دهند. این امکان را به شما می‌دهند که معیارهای جستجوی خود را به‌طور دقیق تنظیم کنید تا املاک مناسب را به‌راحتی انتخاب کنید و به راحتی با فروشنده تماس بگیرید.

چگونه ملک مناسب برای خرید در استرالیا را انتخاب کنیم؟ چه مواردی باید در نظر گرفت؟

به‌جز معیارهای آشکار مانند موقعیت، تعداد اتاق‌ها یا حمام‌ها، فاصله تا مدارس، حمل و نقل و یا موارد مشابه، شما باید همچنین موارد زیر را در نظر بگیرید.

این کار به شما کمک خواهد کرد تا اطمینان حاصل کنید که در حال خرید ملک مناسبی هستید و از هر گونه مشکل ممکن جلوگیری کنید.

 1. مشاهده حضوری ملک: حضور در ملک و دیدن آن به صورت حضوری برای ارزیابی وضعیت و شرایط واقعی آن.
 2. برگزاری بازدید پیش از خرید: برگزاری بازدید حضوری با همراهی کارشناسان مستقل برای کشف هر گونه مشکلات نهان مرتبط با وضعیت ساختمانی و موجودیت حشرات در ملک.
 3. جستجوی اطلاعات هزینه‌های مستمر ملک: جمع‌آوری اطلاعات مربوط به هزینه‌های ثابت مانند مالیات شهرداری یا هزینه‌های ابزار مانند گاز، آب و برق که به‌طور دوره‌ای پرداخت می‌شوند.
 4. درک تعهدات مالی مرتبط با ملک: درک و آگاهی از هزینه‌های اشتراکی و مالیاتی مرتبط با ملک، به‌ویژه در صورت خرید آپارتمان یا خانه شهری که ممکن است به عنوان بخشی از یک مجتمع مسکونی باشد.

نماینده حقوقی انتخابی شما، به‌ویژه یک مشاور حقوقی یا وکیل، می‌تواند به شما کمک کند تا برخی از این جزئیات را جمع‌آوری کنید و در صورت نیاز آن‌ها را توضیح دهد.

گام‌های کلیدی برای خرید خانه در استرالیا

قیمت-خانه-استرالیا

به‌عنوان یک خریدار خارجی ملک در استرالیا، ما پیشنهاد می‌دهیم که مراحل زیر را انجام دهید تا فرآیند خرید شما به‌صورت سریع و با رعایت قوانین انجام شود.

 1. استخدام وکیل یا مشاور حقوقی و حسابدار برای مشاوره و مدیریت اسناد حقوقی و پیامدهای مالی خرید شما.
 2. تنظیم مالیات، شما باید حداقل ۱۰٪ سپرده را در دسترس داشته باشید و دریافت پیش‌تایید برای یک وام مسکن هم نیز پیشنهاد می‌شود.
 3. اطمینان از اینکه شما شرایط ویژه FIRB برای سرمایه‌گذار غیرمقیم را دارید و آمادگی پرداخت هزینه‌های درخواست آنها را داشته باشید.
 4. جستجو برای ملک ایده‌آل خود، به‌خاطر داشته باشید که شما تنها می‌توانید انواع خاصی از املاک را خریداری کنید.
 5. پس از پیدا کردن ملک مناسب، پیشنهادی ارائه دهید و آمادگی مذاکره بر روی قیمت داشته باشید، تحقیقات درباره فروش‌های اخیر مشابه ملک‌ها در منطقه می‌تواند به شما در موفقیت مذاکرات کمک کند.
 6. اگر پیشنهاد شما پذیرفته شد، اطمینان حاصل کنید که فروشنده از اینکه این موضوع مشروط به تأیید FIRB است، آگاه باشد. وکیل شما می‌تواند یک بند مربوط به این موضوع را در قرارداد فروش اضافه کند تا منافع شما را حفظ کند و در برابر از دست دادن سپرده محافظت کند.
 7. برای درخواست تأیید FIRB اقدام کنید. جریمه سنگینی برای خرید بدون تأیید وجود دارد، بنابراین این مرحله را از دست ندهید!
 8. تأیید نهایی وام مسکن
 9. امضای قراردادها و پرداخت سپرده

آیا می‌توانید به‌عنوان یک غیرمقیم در استرالیا وام مسکن بگیرید؟

بله، امکان دارد که به‌عنوان یک شهروند خارجی وام مسکن را از یک بانک یا صندوق مسکن استرالیایی دریافت کنید. اما ممکن است برخی محدودیت‌ها یا شرایط اضافی وجود داشته باشد.مانند:

 1. کمترین تنوع محصولات وام مسکن برای انتخاب
 2. گزینه‌های تأمین مالی کمتر که نرخ بهره‌گیری بالاتری را تحمیل می‌کنند یا نیاز به سپرده نقدی بزرگتری در ابتدا دارند
 3. محدودیت‌هایی در مورد مبالغ وام
 4. نسبت وام به ارزش ملک (LVR) پایین‌تر

بهتر است هرچه سریعتر تحقیقات خود را دررابطه با وام مسکن شروع کنید، با تماس با بانک‌ها و صندوق‌های مسکن آغاز کنید تا گزینه‌هایتان را پیدا کنید. همچنین، استفاده از خدمات یک کارشناس متخصص وام مسکن می‌تواند به شما کمک کند.

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در استرالیا

به‌عنوان یک غیرمقیم مانند خرید ملک در کشور محل اقامت خود، خرید در استرالیا هم به‌عنوان یک خارجی نیز نیازمند ارائه مدارک خاصی است.

هر چند اکثر این اسناد مشابه اسنادی است که در کشور محل اقامت خود مورد نیاز است، اما برای غیرمقیمان در استرالیا چند مورد اضافی نیز وجود دارد.

 

 

برای درخواست FIRB، شما نیاز خواهید داشت به:

مدرکی از وضعیت ویزای

شما یک نامه رسمی آماده که الزامات FIRB را برآورده می‌کند

 

مدارک دیگری که ممکن است برای خرید یا تأیید وام مورد نیاز باشد، عبارتند از:

شناسنامه تأیید شده مانند گذرنامه یا گواهی رانندگی فعال

مدرکی از اشتغال

 مدارکی از پس‌انداز و درآمدهای مداوم

 اظهارنامه‌ها/مدارکی از هر بدهی و دارایی موجود

چه مالیات‌ها و هزینه‌هایی معمولاً برای خرید ملک در استرالیا در نظر گرفته می‌شوند؟

علاوه بر هزینه‌های FIRB، هزینه و مالیات های دیگری وجود دارد که شما باید آن‌ها را هنگام خرید ملک در استرالیا پرداخت کنید.

بعضی از این هزینه‌ها برای شما به‌عنوان یک غیرمقیم هست و باید پرداهت شود ولی بعضی از  هزینه‌ها استاندارد هستند که برای هر خرید ملک در استرالیا پرداخت می‌شود.

به عنوان مثال در زیر، برخی از هزینه‌های اضافی را که شما باید پوشش دهید، با خرید یک ملک به ارزش ۵۰۰٬۰۰۰ دلار استرالیایی در کوئینزلند شرح داده شده است:

جلوگیری از کلاهبرداری در زمان خرید ملک در استرالیا

 اگرچه کلاهبرداری‌های ملکی در استرالیا به طور گسترده رخ نمی‌دهند، باز هم باید به موارد زیر توجه کنید تا از دام افتادن جلوگیری کنید:

 1. تنها با دلالان املاک مجاز، حسابداران، وکلای حقوقی/مشاوران حقوقی و کارشناسان وام مسکن ارتباط برقرار کنید.
 2. از خریدهای خصوصی که از طریق رسانه‌های اجتماعی یا سایت‌های غیر وابسته به املاک پیدا می‌شوند و توسط یک متخصص مجاز انجام نمی‌شوند، پرهیز کنید.
 3. هرگز بدون انجام بررسی‌های لازم از طرف وکیل/مشاور حقوقی، از طریق ایمیل پرداخت نکنید.
 4. از پیوندهای پرداخت ایمیلی استفاده نکنید و همیشه جزئیات انتقال وجه را از طریق تماس تلفنی و نه ایمیل دوباره بررسی کنید تا از کلاهبرداری‌های فیشینگ جلوگیری کنید.
 5. با انجام تحقیقات و همکاری با حرفه‌ایان تحت نظر صنعت، می‌توانید خود را محافظت کرده.

چه موارد دیگری باید در نظر داشت؟

 • خرید ملک در استرالیا به‌عنوان یک خارجی ممکن است یک سرمایه‌گذاری عالی باشد، اما این مسئله بدون چالش‌ها و مخاطرات احتمالی نیست. ما پیشنهاد می‌دهیم که موارد زیر را در نظر بگیرید:
 • هزینه‌های مستمر، از نگهداری تا بیمه، هزینه‌های شورایی و آب که به ادامه‌ی هزینه‌هایی مستمر برای مالکیت ملک در استرالیا می‌پردازند.
 • هزینه‌های خالی بودن، اگر ملک شما یک سرمایه‌گذاری است که به‌طور مداوم اجاره داده نمی‌شود، ممکن است بخواهید هزینه سالیانه‌ای را پرداخت کنید.
 • تعهدات مالیاتی، هر سال شما باید اظهارنامه مالیاتی استرالیایی را برای گزارش هر درآمد اجاره‌ای که ممکن است وجود داشته باشد، تکمیل کنید.
 • اگر در حال خرید در حالی که در ویزای موقت هستید و اقامت یا شهروندی کسب نکرده‌اید، ممکن است بخواهید هنگام ترک استرالیا ملک خود را بفروشید، این موضوع ممکن است باعث پرداخت مالیات بر موارد سرمایه‌ای شود.

امید واریم که از این مطلب لذت برده باشید.

صرافی جوادی ایکس

مقالات مرتبط را دنبال کنید

پیمایش به بالا