شش واقعیت به یاد ماندنی درباره واحد رسمی پول استرالیا

دلار-استرالیا

تاریخچه پول استرالیا 

استرالیا یکی از چندین کشور در جهان است که از دلار به عنوان واحد رسمی پول خود استفاده می کند. اما پول استرالیا از چندین جهت از جمله طراحی، تاریخچه و نرخ مبادله آن با دلارهای دیگر متفاوت است.
چه در حال مهاجرت به استرالیا باشید و چه فقط به این کشور سفر کنید، این مهم است که با واحد پول رسمی استرالیا و نحوه حرکت در سیستم مالی استرالیا آشنا شوید.

ده ها هزار سال است که مردم در قاره استرالیا زندگی می کنند. به گفته ضرابخانه سلطنتی استرالیا، ارزبومی حول یک سیستم مبادله ای می چرخید که برای ابزارها، غذا و سایر اقلام و مواد مورد معامله مورداستفاده قرار می گرفت. اروپایی ها اولین مستعمره را در سال 1788 در استرالیا تأسیس کردند و ارزهای خود را از جمله دلار اسپانیا و پوند انگلیس با خود آوردند. اما به گفته مت مورفی مورفی ، با وجود جنگ‌هایی که در اروپا در جریان بود، پول کافی برای رفت و آمد وجود نداشت و رم به یک ارز واقعی تبدیل شد 

در نهایت، دولت‌ ها اشکال قانونی خود از جمله اوراق بهادار طلا، اسکناس‌ های خزانه و سایر سکه‌ ها و اسکناس‌ ها را معرفی کردند.

هنگامی که استرالیا در سال 1901 به یک فدراسیون تبدیل شد، دولت فدرال مسئولیت انتشار پول را بر عهده گرفت و خزانه داری مشترک المنافع را تشکیل داد. اولین واحد پول استرالیا متشکل از پوند، شیلینگ و پنی بود درست مانند پوند استرلینگ بریتانیا که الهام‌ بخش آن بود.

در سال 1966، دلار استرالیا جایگزین پوند شد و 1 دلار استرالیا به 100 سنت تقسیم شد درست مانند دلار آمریکا (USD) و دلار نیوزیلند( NZD).

واحد پول استرالیا

پول استرالیا را میتوان کوآ لا نامید.bبانک مرکزی استرالیا در سال 1966 واحد پول خود را ” اعشاری ” کرد و پوند و شیلینگ استرالیا را با یک ارز اعشاری بسیار ساده‌ترجایگزین کرد.
اما نام “دلار” یک انتخاب ساده نبود. نخست وزیر می خواست آن را ” رویال ” بنامد، در حالی که اعضای مجلس مردم “دینکوم”، “رو”، “کانگا” و “کوآلا” را پیشنهاد کردند.
در نهایت، “دلار” برنده شد و “دلار استرالیا”، به قول محلی ها از آن زمان به عنوان ارز قانونی درآمده است.

شش واقعیت دیگر وجود دارد که دلار استرالیا را متمایز می کند!!!

1- واحد پول استرالیا دارای حق امتیاز بریتانیا است.
استرالیا بخشی از اتحادیه مشترک المنافع بریتانیا است، به این معنی که پادشاه بریتانیا از نظر فنی “رئیس دولت” آن است. استرالیا این موضوع را در واحد پول خود تصدیق می کند و ملکه الیزابت دوم بر روی برخی از سکه ها و اسکناس ها به تصویر کشیده شده است. سکه های جدید با تصویر پادشاه چارلز سوم هستند.

2- پول استرالیا را میتوان کوآ لا نامید.
بانک مرکزی استرالیا در سال 1966 واحد پول خود را ” اعشاری ” کرد و پوند و شیلینگ استرالیا را با یک ارز اعشاری بسیار ساده‌تر جایگزین کرد.
اما نام “دلار” یک انتخاب ساده نبود. نخست وزیر می خواست آن را ” رویال ” بنامد، در حالی که اعضای مجلس مردم “دینکوم”، “رو”، “کانگا” و “کوآلا” را پیشنهاد کردند.
در نهایت، “دلار” برنده شد و “دلار استرالیا”، به قول محلی ها از آن زمان به عنوان ارز قانونی درآمده است.

3- AUD واحدپول رسمی چند کشور دیگر است.
چند کشور وجود دارند که دلار استرالیا را به عنوان ارز قانونی می پذیرند. نائورو از دلار استرالیا به عنوان واحد پول رسمی خود استفاده میکند.
دلار استرالیا در چندین منطقه خارج از کشور از جمله جزیره کریسمس، جزیره کوکوس (کیلینگ) و جزیره نورفولک استفاده میشود. و برای چندین سال در دهه 1960 و 1970 واحد پول رسمی پاپوآ گینه نو و جزایر سلیمان بود.

4- استرا لیا اولین اسکناس پلیمری جهان را معرفی کرد.

استرالیا در زمینه امنیت و دوام پول خود پیشتاز است. اولین کشوری بود که در سال 1988 اسکناسهای پلیمری منتشر کرد که تمیزتر و ماندگارتر از اسکناس های کاغذی سنتی هستند.
آنها همچنین دارای ویژگی های امنیتی پیشرفته، از جمله جوهر فلورسنت، میکروچاپ، و سایر ویژگی ها برای جلوگیری از تقلب و جعل هستند.

5- دلار استرالیا ششمین ارز پر معامله است.
دلار استرالیا پس ازیورو، دلار ایالات متحده، ین ژاپن، پوند انگلیس ویوآن چین ششمین ارز پر معامله در سال 2022 بود و شش درصد از معاملات ارزی را به خود اختصاص داده است.

6- استرالیا بانکداری با فناوری پیشرفته دارد.
استرالیا دارای یکی از پیشرفته ترین سیستم های بانکی در جهان است که بزرگترین بانک های آن توسط یک سیستم پرداخت فوری به نام Osko به هم متصل شده اند. 
مرکز مالی سیدنی با رتبه 13 و پس از آن ملبورن با رتبه 31 در بین مراکز مالی برتر جهان در سال 2022 قرار دارند. این کشور همچنین دارای بیش از 775 شرکت فین تک است که ابزار های جدیدی را در زمینه های وام، بیمه و امور مالی شخصی توسعه میدهند.

حواله سفید دلار استرالیا با صرافی جوادی ایکس | صرافی ایرانی معتبر در استرالیا

صرافی جوادی ایکس یک صرافی ایرانی معتبر در استرالیا است که با بیش از دو دهه تجربه در زمینه خدمات ارزی در عرصه داخلی و بین‌المللی می‌باشد. می‎‌توانید جهت ارسال حواله سفید دلار استرالیا به صورت قانونی و انجام تراکنش‌های مالی با بالاترین سطح امنیت، از خدمات این مجموعه بهره‌مند شوید. در صورتی که نیاز به دریافت راهنمایی دارید، از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط را دنبال کنید

پیمایش به بالا