عوامل موثر بر
قیمت دلار استرالیا

اقتصاد استرالیا

استرالیا کشوری ثروتمند با اقتصادی متکی برتوان بخش خصوصی و تولید ناخالص داخلی بالا است. براساس رتبه بندی های مختلف استرالیا دوازدهمین اقتصادبزرگ دنیا و تولید ناخالص داخلی دراین کشور حدود یک و هفت تریلیون دلار در سال میباشد. استرالیا در میان ده کشور اول از نظر ثروتهای طبیعی قرار دارد و از نظر در آمد سرانه هجدهمین کشور دنیا است.

متوسط رشد تولید ناخالص داخلیGDP  استرالیا 2.8 درصد است که در میان کشورهای پیشرفته در بالاترین رتبه قرار دارد. این کشور دارای رشد اقتصادی پایداری است بطوریکه رکورد طولانی ترین رشد در میان اقتصاد های جهان به استرالیا تعلق دارد.

واحد پول استرالیا دلار استرالیا است که در مبادلات تحت عنوان  AUD  و با علامت اختصاری  $.A  شناخته میشود. دلار استرالیا جزو 7 ارز مبادلات تجاری محسوب می شود و از ارزهای معتبر جهانی  است. 

عوامل موثر بر قیمت دلار استرالیا

شرایط اقتصادی واجتماعی وسیاسی هر کشور نقش بسزایی در ارزش ارز رسمی آن کشور دارد براساس آمار استرالیا بیست و پنجمین صادر کننده بزرگ جهان است صادرات عمده این کشور سنگ آهن، آلومینیوم، طلا، محصولات کشاورزی، دامی، گازطبیعی و…. می باشد که میزان عرضه و تقاضای جهانی این کالاها تاثیر مستقیم برقیمت آنها و بر روی دلار استرالیا دارد.
یکی از تاثیر گزارترین این اقلام صادراتی بر قیمت دلار استرالیا سنگ آهن است که عمده ترین منبع درآمد این کشور محسوب میشود با بالا رفتن قیمت سنگ آهن ارزش دلار استرالیا رو به افزایش و با پایین آمدن قیمت سنگ آهن دلار استرالیا رو به کاهش می گزارد.

عوامل موثر بر قیمت دلار استرالیا

شاخص های اقتصادی

شاخص های اقتصادی از قبیل نرخ تورم ،نرخ اشتغال و تولید ناخالص داخلی GDP همگی میتوانند بر قیمت دلار ااسترالیا تاثیر بگزارند هرچه این شاخصها مثبت تر باشند قیمت دلار استرالیا روند افزایشی وهرچه این شاخصها منفی باشند قیمت دلار استرالیا روند کاهشی بخود می گیرد.

اقتصاد جهانی

اقتصاد جهانی عاملی است که در سطح کلان بر روی ارزش ارزها اثر گذار است عواملی مانند ارزش برابری ارزها با یکدیگر میتواند مستقیماً بر روی قیمت دلار استرالیا اثر بگذارد.  رویدادها وحوادثی مانند همه گیری کووید 19 ،جنگ اکراین و… میتوانند مستقیماً بر روی قیمت دلار استرالیا تاثیر بگزارند.

ثبات نظام سیاسی واجتماعی

به هراندازه که یک کشور دارای آرامش وتاثیر پذیری کمتر از رویدادهای بین المللی باشد سطح اعتماد در آن بالا رفته ومیل به سرمایه گذاری درآن افزایش می یابد با توجه به اینکه استرالیا یک کشور با ثبات سیاسی وپایداری اقتصادی محسوب میشود دلار استرالیا درزمره ارزهای معتبرجهانی قرارمیگیردواین اعتبار باعث افزایش ارزش دلار استرالیا میگردد.

موقعیت جغرافیایی

استرالیا به دلیل وسعت بسیار زیاد منابع سرشار زیرزمینی را در خود جای داده که با تکیه بر این منابع توانسته جایگاه مطلوبی در اقتصاد بین المللی بدست آوردکه این امر موجب افزایش اعتبارو قیمت دلار استرالیا گردیده.

ارزش وقیمت پول ملی هرکشور ازجمله دلار استرالیا به عوامل متعددی بستگی داردکه در اینجا به چند مورد اصلی پرداخته شد در مطالب بعدی به عوامل دیگر موثر بر قیمت دلار استرالیا میپردازیم.

 

 

 

ممنون از همراهی شما

راهنمای دریافت ارز دولتی و سهمیه ای 1402 - خرید دلار با کارت ملی اخبار ارزی و اقتصادیمقالات آموزشی

راهنمای دریافت ارز دولتی و سهمیه ای (آبان 1402) | خرید دلار با کارت ملی

ارز دولتی یا همان دلار دولتی ارزی است که در مرکز مبادلات ارزی با قیمت پایین تر از قیمت بازار آزاد توسط دولت عرضه می شود.  منبع تامین ارز دولتی فروش نفت خام  ، گاز و … است که توسط ...
مقاله را تا انتها بخوانید
دلار استرالیا-01 زندگی در استرالیامقالات آموزشی

شش واقعیت به یاد ماندنی درباره واحد رسمی پول استرالیا

شش واقعیت به یاد ماندنی درباره واحد رسمی پول استرالیا عناوین این مقاله Add a header to begin generating the table of contents تاریخچه پول استرالیا  استرالیا یکی از چندین کشور در جهان است که از دلار به عنوان واحد ...
مقاله را تا انتها بخوانید

مقالات مرتبط را دنبال کنید

عناوین این مقاله
    Add a header to begin generating the table of contents
    پیمایش به بالا